Služby
Odporúčame

Okolie a voľný čas v kúpeľoch Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je po celý rok miestom, ktoré poskytuje návštevníkom množstvo oddychových aktivít vhodných pre každého. Turistika, cyklistika a lyžovanie patria medzi najobľúbenejšie, ale horolezectvo, tenis či plávanie si taktiež nájdu svojich priaznivcov.

Turistika v okolí kúpeľov Štrbské Pleso

Štrbské Pleso ponúka okrem príjemných prechádzok okolo plesa aj niekoľko veľmi pekných turistických trás.

Štrbské Pleso – Popradské Pleso (červená turistická značka)

Táto trasa je podobne ako trasa zo Sliezskeho domu na Hrebienok a Skalnaté Pleso sú časťou „Tatranskej magistrály“, ktorá má neodmysliteľnú červenú značku. Trasa začína v tzv. „Areáli snov“. Trasa je jednoduchá, v pohode ju zvládnu aj malí turisti. Končí pri Chate pri Popradskom plese. Ako už napovedá názov, pri chate sa nachádza Popradské pleso. V blízkosti chaty (asi 10 min.) sa nachádza tzv. „Symbolický cintorín“, ktorý je venovaný obetiam Tatier. Zvláštnosťou sú najmä ručne vyrezávané drevené kríže a kaplnka.

Štrbské Pleso – vodopád Skok – Bystré sedlo (žltá turistická značka)

Nenáročná túra, ktorá vedie Mlynickou dolinou pozdĺž potoka Mlynica do Bystrého sedla (2314 m.nm.)

Štrbské Pleso – Kriváň (červená a modrá turistická značka)

Pre náročnejšieho turistu je veľmi peknou túrou výstup na Kriváň (nachádzajú sa tam aj reťaze). Výstup trvá zo Štrbského plesa cca 9 hod. Kriváň ponúka okrem krásneho pohľadu na okolie kúpeľov Štrbské Pleso aj príjemný pocit z výstupu na vrchol. Najťažšia je časť výstupu na Daxnerove sedlo.

Štrbské Pleso - Tatranská Polianka (červená a zelená turistická značka)

Takmer celá trasa tejto vysokohorskej túry vedie červene značenou, tzv. "Tatranskou magistrálou, ktorá pretína Vysoké Tatry v smere Východ - Západ a je akousi turistickou spojnicou väčšiny tatranských dolín. Východiskový bod trasy sa nachádza v Mlynickej doline, pri sanatóriu Helios, odkiaľ sa približne za hodinu dostaneme na Popradské Pleso (1500m). Pokračujeme náročným výstupom do Sedla pod Ostrvou (1966m.n.m.), ktorý trvá asi 50 minút a odtiaľ miernym stúpaním k Batizovskému plesu (1884m). Od Batizovského plesa trasa klesá až k horskému hotelu Sliezsky Dom pri Velickom plese (1665m), kde sa prechádza na zelenú turistickú značku, ktorá vedie smerom na juh a ktorou sa približne za 70 minút dostaneme do osady Tatranská Polianka, kde túra končí. Pre návrat na Štrbské pleso doporučujeme použiť Tatranskú elektrickú železnicu.

Štrbské Pleso – Popradské pleso – Chata pod Rysmi – Rysy (červená a modrá turistická značka). Postupujeme po červenej trase na Popradské pleso a ďalej po modrej trase na rázcestie Nad Žabím potokom. Tu odbočíme doprava na červenú trasu k Žabím plesám. Pomocou reťazí prekonáme šikmé skalné platne vľavo od vodopádu a vystúpime k Chate pod Rysmi (2250 m,). Ďalej do sedla Váhu a na pohraničný vrchol Rysy. Krásny kruhový rozhľad, možnosť prejsť do Poľska. Návrat po rovnakej trase. Táto túra patrí medzi náročnejšie túry a celková dĺžka túry je približne 7 hodín.

 

Lyžovanie v okolí kúpeľov Štrbské Pleso

Lyžiarske stredisko Štrbské pleso (1376-1816 m n.m.) sa radí medzi najvýznamnejšie strediská medzinárodného významu. Lyžiarske zjazdové trate využívajú svahy Soliska. Zjazdové trate lyžiarskeho strediska Štrbské pleso sa počítajú medzi stredne ťažké. Stredisko má mechanické zasnežovanie na ploche 14 ha a dĺžke 3,5 km.Areál SNOV na Štrbskom plese patrí k najlepšie vybaveným strediskám najmä pre bežkárov a skokanov na lyžiach. V areáli sa nachádzajú aj zjazdové trate pre alpské lyžovanie.

Zjazdoví lyžiari môžu využiť niekoľko veľmi pekných svahov s rôznymi stupňami obtiažnosti.

Interski - nie je vhodný pre začiatočníkov.

Začiatočníkom je určená dolná časť svahu, ktorá je veľmi mierna. Na tejto časti premáva vlek vhodný nielen pre začiatočníkov ale najmä pre deti. Na Interski vedie trojmiestna sedačková lanovka a vlek.

Esíčko - nie je vhodným svahom pre začiatočníkov. Na tento svah je možné dostať sa rovnakým vlekom ako na Interski, pretože lyžiarske cesty na oba svahy začínajú v rovnakom bode.

Solisko - vhodné pre pokročilejších lyžiarov. Na Solisko je možné vyviezť sa sedačkovou lanovkou, ktorá vedie z dolnej časti svahu Interski. Na svahu premáva aj samostatný vlek. Pokiaľ sa vyveziete na Solisko, musíte počítať s tým, že cestou späť budete musieť zísť cez Interski alebo cez Esíčko.

Doskočište pri mostíkoch - nachádza sa tam lyžiarska škôlka a malý lanový vlek.

Na Štrbskom Plese sú aj výborné podmienky pre bežecké lyžovanie, ktoré sú zabezpečené na udržiavaných bežeckých trasách, s dĺžkou 5 km, maximálne prevýšenie 135 m, obtiažnosť stredne ťažká.

Okruh I.

Veľký okruh začíná oproti hotelu FIS a vedie okolo hotela Patria na zamrznuté Štrbské pleso. Na týchto tratiach sa uskutočnila Univerziáda a ďalšie mezinárodné i národné súťaže. Tatranský pohár je zaradený do seriálu Svetového poháru.

Okruh II.

Malý okruh - na lúke medzi hotelom Patria a FIS.

Okruh III

Smer Mlynická dolina

Kúpanie

Kúpanie je možné v hoteli Fis, kde je k dispozícii 25 m plavecký bazén.